►► Susține blogul cu un click la: eMAG・Fashion Days・Finestore・Dyson・Flip・PC Garage. 📺 YouTube: youtube.com/NwraduBlog ◄◄
« Știrile zilei despre tehnologie – 12 februarie 2025
Au venit vremurile când poți face rapid cadou un lingou de aur »
12 Feb 2025 ·
GÂNDURI ·
Kansas City Chiefs au pornit ca favoriți în meciul de Super Bowl, dar socoteala de acasă nu s-a potrivit deloc cu cea din târg. Scorul final al partidei, 40-22 pentru Philadelphia Eagles, nu descrie chiar corect situația din meci, unde Chiefs au fost dominați categoric și au fost aproape de o înfrângere rușinoasă.
Ca idee, la pauză scorul era 24-0 pentru Eagles, iar după trei reprize de 15 minute era 34-6. Pentru mine câștigătorul a fost clar de la acel 24-0 de la pauză, care este un scor greu de întors la acel nivel.
Pur și simplu n-a fost o zi bună pentru Chiefs sau, mai corect spus, Eagles au avut o apărare excelentă care l-a blocat foarte des pe Mahomes și nu l-a lăsat să paseze. Eagles au câștigat pe merit o partidă în care au fost excelenți în atac și în apărare.
Chiefs au dat și ei trei touchdowns, dintre care unul spectaculos cu o pasă de 50 de iarzi pe care o puteți vedea aici (nu-i pot da embed). Două dintre ele, însă, au fost în ultima repriză a meciului, când scorul era 40-6 și apărarea Eagles nu mai avea de ce să tragă așa tare și să riște vreo accidentare. Este ca-n fotbalul nostru. Când o echipă conduce cu 5-0, nu mai se dă de ceasul morții în apărare.
Iată și un TD de lungime al Eagles, după o pasă a fundașului Jalen Hurts, care a fost numit și MVP-ul meciului.
Chiefs aveau ocazia să câștige trei Super Bowl-uri la rând. N-au reușit. Iată un rezumat de 20 de minute.
Am apreciat, ca de obicei, spectacolul făcut în întreg show-ul. Mi s-a făcut pielea de găină când au intrat echipele pe teren, prezentate de câte o vedetă, alergând printre majorete și fanfare și urale. Au fost clasicele momente de cântare a imnului și America the Beautiful și prezența militarilor și la ceremonia de aruncare a monedei pentru alegerea terenului au fost oameni care au purtat câte o fotografie cu victimele atacului terorist recent din acel oraș și s-a zis câte ceva despre fiecare.
Au curs reclame de 8 milioane de dolari slotul. Nimic memorabil, aș spune eu, nici măcar foarte amuzant. Au fost două reclame creepy și prea asemănătoare de la Pringles și Little Ceasars. Vedete în diverse ipostaze. Google cu clasica reclamă lacrimogenă la… um, telefon Pixel. Meta a investit în mai multe reclame la ochelarii smart Ray-Ban. Iată una la Stella Artois:
Și clasica reclamă Jeep cu câte o vedetă:
Și trailerul la Thunderbolts, un film Marvel viitor:
« Știrile zilei despre tehnologie – 12 februarie 2025
Au venit vremurile când poți face rapid cadou un lingou de aur »
Vreți un avatar în comentarii? Mergeți pe gravatar.com (un serviciu Wordpress) și asociați o imagine cu adresa de email cu care comentați.
Dacă ați bifat să fiți anunțați prin email de noi comentarii sau posturi, veți primi inițial un email de confirmare. Dacă nu validați acolo alegerea, nu se va activa sistemul și după un timp nu veți mai primi nici alte emailuri
Comentariile nu se pot edita ulterior, așa că verificați ce ați scris. Dacă vreți să mai adăugați ceva, lăsați un nou comentariu.
3 comentarii
12/02/2025 la 12:10 PM
Am înțeles că evenimentul a fost comentat la noi de un trio inedit de habarniști. Dacă Stucan si Oprisan au mai cochetat cu sportul, soţul decorului de la Masterchef ce legătură are cu sportul ăsta? Sau a fost adus doar pentru a comenta intonarea imnului?
Gascoigne(Citează)
12/02/2025 la 1:27 PM
Fotbalul american e sportul ala unde niste baieti cu grilaje metalice pe fata intrerup niste reclame misto si concertul unor mari staruri pop? :)
Morrissey(Citează)
12/02/2025 la 3:14 PM
Nu este sport dacă sute de jucatori suferă de leziuni craniene. Cine stie câți tineri își pierd viața sau suferă accidentări permanente în grupele de juniori.
Înțeleg de ce liga si presa împing hype-ul asta, nu inteleg de ce oamenii inghit asta, sau blocării care incearca să se remarce.
valentinul(Citează)